×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۱۱ مهر , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Monday, 3 October , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 11 خبر
هفت زن باردار کرونایی در خوزستان در دوره شیوع کرونا فوت کردند

سیدمحمد علوی در نشست خبری با اصحاب رسانه خوزستان در اهواز اظهار داشت: طرح شهید قاسم سلیمانی مبتنی بر نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی بوده و یک طرح محله محور است. ما نمی‌توانستیم بیماری را کنترل کنیم مگر با مشارکت های مردمی که در یکی، ۲ ماه اخیر در بالاترین سطح انجام شد، در این طرح کاهش انتقال بیماری کرونا، موارد بستری در بیمارستان ها و کاهش مرگ و میر دنبال می شود و با گذشت یک ماه از اجرایی شدن این طرح به اهداف خوبی رسیده ایم.

وی با بیان این که علم مبارزه با اپیدمی یعنی توجه به بهداشت و پیشگیری است گفت: تابستان امسال دوران سختی را پشت سر گذاشتیم در حالی که اگر بهداشت را در ارجحیت قرار می دادیم، می‌توانستیم بهتر عمل کنیم. در نیمه اول سال آمار مرگ و میر در کشور زیاد بود ولی در پیک دوم از آنجا که به موضوع بهداشت توجه خوبی شد پیک بیماری فروکش کرد و اکنون خوزستان در وضعیت آبی یعنی کم خطر قرار دارد که جا دارد از طرح سردار شهید قاسم سلیمانی تشکر کنم.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: طرح شهید سلیمانی از روز چهارم آذرماه در مناطق منبع آب و پردیس اهواز و قله چنعان کارون آغاز شد و از ۱۵ آذرماه در کل استان اجرایی شد که با گذشت یک ماه، استان به وضعیت آبی درآمد. پیش از اجرای این طرح موارد بیماری در استان ۲ هزار و ۲۴۳ نفر در هفته بود یعنی روزی ۳۲۰ نفر و موارد بستری ما در هفته ۴۱۵ نفر یعنی روزی ۶۰ نفر و موارد مرگ ما در هفته ۹۶ نفر یعنی روزی ۱۴ نفر بود.

وی ادامه داد: پس از گذشت یک ماه از اجرای این طرح یعنی ۱۵ شدشی ماه، موارد بیماری به ۸۱۴ نفر در هفته رسید همچنین موارد بستری ما در بیمارستان ها ۹۲ نفر در هفته بود و موارد مرگ به ۱۵ نفر در هفته رسید که در کل حدود ۷۷ درصد کاهش موارد بیماری، ۷۸ درصد کاهش موارد بستری و ۸۴ درصد کاهش موارد مرگ را داشتیم که اتفاق بسیار خوبی بود. یکی از اقدامات این طرح بیماریابی بود که توانستیم در کاهش انتقال بیماری به خوبی عمل کنیم.

علوی گفت: بعد از اینکه اعلام شد وضعیت استان آبی و کم خطر است، متاسفانه شاهد ساده انگاری و عادی انگاری در مردم و مسئولان شده ایم و کم‌کم پروتکل های بهداشتی کنار رفته اند که این بی توجهی‌ها باعث شد در ۲ هفته اخیر موارد ابتلا و بستری بالا برود اگرچه موارد مرگ ما کم است ولی ما از روند بیماری و بی احتیاطی مردم می‌ترسیم. در هفته آخر دی ماه موارد بیماری نسبت به هفته قبل آن، ۷/۱ درصد افزایش پیدا کرد همچنین موارد بستری ما ۸/۱۰ درصد و موارد مرگ ۲۶ درصد افزایش یافته است اما با این وجود هنوز در وضعیت آبی هستیم و بهترین وضعیت را در کشور داریم.

وی افزود: با توجه به اینکه روز به روز هوا سردتر می‌شود و تهویه مناسب در خانه ها وجود ندارد قطعا با افزایش برگزاری اجتماعات و دورهمی های خانوادگی خطر ابتلا به کرونا و آمار بستری و مرگ بیشتر می شود. نباید این بی توجهی ها باعث شود تجربه سخت تابستان بار دیگر تکرار شود، ما برای موفقیت چاره‌ای نداریم مگر اینکه طرح شهید سلیمانی را با درصد بالاتری اجرا کنیم. از طرفی بیماری جهش یافته انگلیسی خطر دیگری است که باید مراقب آن بود.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: برخی از ارگان‌ها مثل بسیج و هلال احمر نهایت همکاری را با ما داشته ولی بعضی از ارگان ها و دستگاه های اجرایی تنها در حد حرف هستند. ما در زمینه راه اندازی نقاهتگاه هنوز عقب هستیم درحالیکه بهترین و پولدارترین شرکت‌ها را در استان داریم که از مهمانسراهای خوب و مجهزی برخوردار هستند. ۷۵۷ تیم با ۲ هزار و ۱۹۶ عضو در قالب طرح شهید قاسم سلیمانی فعالیت می کنند که متشکل از نیروهای بهداشت، بسیج، هلال احمر، سفیران‌سلامت و مردم عادی هستند.

وی به فعالیت سه تیم رهگیری، مراقبت و نظارت در طرح قاسم سلیمانی اشاره کرد و افزود: ۵۷۶ تیم رهگیری با ۲ هزار و ۷۴ عضو در این طرح فعال هستند همچنین ۱۳۲ خانه بهداشت و ۳۳۶ پایگاه سلامت در سطح استان داریم. از ۱۵ آذرماه تا ۲۹ دی، ۱۶هزار و ۱۹۶ رهگیری را انجام دادیم همچنین هشت هزار و ۵۸۳ تست سریع انجام دادیم. ما اکنون در شرایط خوبی قرار داریم اما کافی نیست. ما به ازای هر بیمار، هشت نفر را رهگیری می کنیم که کافی نیست و باید به ازای هر بیمار ۱۰ تا ۱۵ نفر را رهیابی کنید. به ازای هر نفر بیمار چهار تست انجام می دهیم که کافی نیست و باید ۱۰ تست انجام شود.

علوی در ادامه به تیم مراقبت در منزل است اشاره کرد و گفت: ۱۷۳ تیم مراقبتی با ۴۰۰ عضو دکتر و پرستار داریم که ۹۷ درصد مراکز منتخب بهداشت در سراسر استان را پوشش داده اند. در طرح شهید سلیمانی پنج هزار و ۶۴ بیمار را تحت پوشش داشتیم که از یک هزار و ۴۰۳ نفر مراقبت کردیم. ۳۲۷ تیم نظارتی با ۹۹۷ عضو داریم که ۴۴ درصد اعضای آن را مراکز بهداشت، ۳۲ درصد افراد بسیجی و ۲۴ درصد آن را هلال احمر تشکیل می دهند و در مجموع ۶۴ هزار و ۲۰۹ بازدید مشترک داشتیم که هفت هزار و ۳۶۸ اخطار دادیم که رقم پایینی است. ۶۲۵ واحد پلمب داشتیم که انتظار داریم این میزان۱۰ درصد اخطارها باشد.

وی عنوان کرد: پیش از اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی افراد واجد شرایط قرنطینه معکوس (کسانی که سن بالای ۶۰ سال و بیماری زمینه ای دارند) را شناسایی کردیم که ۸۹۶ نفرهستند این در حالی است که در ۴۵ روز اخیر و با اجرای این طرح یک هزار و ۱۹۱ نفر را قرنطینه معکوس کردیم که رقم قابل توجهی است.

رییس مرکز بهداشت استان افزود: از ابتدای کرونا تاکنون ۴۸ هزار و ۲۴۹ مادر باردار را مراقبت کردیم که از این تعداد ۷۲۷ نفر مبتلا به کرونا بوده و در نهایت هفت نفر از آنها فوت کردند. همچنین از پنج هزار و ۲۵۳ کودکی که یکی از اعضای خانواده شان کرونا داشت، ۱۶۳ نفر جواب تست شان مثبت بود ولی در این زمینه مرگی نداشتیم. از ۳۲۸ نوزادی که از مادران دارای کرونا زاییده شدند، تست کرونا ۲۲ نوزاد مثبت بود که سه نفر از آنها فوت کردند. از ۲۲۷هزار و ۹۷۶ سالمندی که مراقبت کردیم، ۱۰ هزار و ۵۶۸ نفر به کووید ۱۹ مبتلا شدند که رقم بالایی است همچنین از ۱۷۴ سالمندی که در سرای سالمندان استان بودند ۴۹ نفر به این ویروس مبتلا شدند که پنج نفر آنها فوت شد لذا خانه‌سالمندان گلوگاهی است که مدنظر ما  قرار دارد.

وی در پایان در خصوص ویروس جهش یافته انگلیسی گفت: تاکنون به جز تعداد معدودی که فکر می کنم یک یا ۲ مورد است موارد جدیدی از این ویروس در کشور پیدا نشده ولی نباید خوش‌بین بود که در کشور ما امکان جهش ویروس وجود ندارد.

 

منبع: ایرنا

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.