×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 22 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 10 خبر
برگزاری مراسم اربعین امسال از راه دور

دکتر سعید نمکی در گفت وگو با دکتر حسن التمیمی – وزیر بهداشت عراق – گفت: امیدواریم که دوستان ما در کشور عراق توانسته باشند مدیریت خوبی بر بیماری کووید۱۹ اعمال کرده باشند. شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین و حضرت ابوالفضل(ع) و یاران باوفایش را به مردم عراق تسلیت می گویم.
وی افزود: امسال بسیار دلتنگ بودیم که توفیق پیدا نکردیم به دلیل شیوع کووید۱۹ زائر کربلا و عتبات عالیات باشیم. ما همواره بعد از هر نماز رو به کربلا می ایستیم و به آن سرزمین پاکیزه و مقدس سلام می فرستیم و همواره به دلیل عشق به امام حسین(ع) دل ما پیش شما است.
وزیر بهداشت یادآور شد: علیرغم اینکه گرفتاری هایی در زمینه بیماری کووید۱۹ داریم با همه امکانات همانگونه که در سفر شما به ایران گفتم، در خدمت دولت و ملت عراق هستیم. بعد از حضور شما در تهران به همه همکاران دستور دادم در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، انتقال دانش مدیریت بیماری در بخش های مراقبت های ویژه، مراودات علمی برای تبادل دانشجویان و اساتید و… از هر کمکی که میسر است، دریغ نکنند و همواره منتظرم که اگر وزیر بهداشت عراق گره ای دارد که به دست ما در جمهوری اسلامی ایران باز می شود، بدون ملاحظه بگوید و دریغ نکند.
نمکی خاطرنشان کرد: بعد از سفر وزیر بهداشت عراق به ایران، ما به دلیل بازگشایی ها دچار پیک دوم بیماری شدیم و خوشبختانه با برنامه ریزی منسجم و استفاده از تجارب مرحله اول بیماری، امروز دوباره به حالت مناسب تری برگشته ایم و موارد ابتلا و مرگ و میرهای ناشی از کووید۱۹ در ایران کاهش قابل توجهی یافته است.
در زمینه ساخت واکسن در چندین مجموعه و شرکت دانش بنیان پیش می رویم
وی یادآور شد: گرچه ما هم به عنوان داوطلب خرید اولین واکسن تایید شده جهان برای کووید۱۹ اقدام کرده ایم اما خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران در مجموعه های مختلف و چندین شرکت دانش بنیان در زمینه ساخت واکسن پیش می رویم و آزمایش های حیوانی واکسن گذرانده شده است و آمادگی داریم که وارد فاز انسانی واکسن شویم و تردید نکنید که هر دستاوردی داشته باشیم در خدمت برادران و خواهران عزیزمان در کشور عراق هم خواهد بود.
امسال در ایران محرمی بسیار باشکوه و مبتنی بر پروتکل های بهداشتی داشتیم
وزیر بهداشت تاکیدکرد: ارتباط ما با مردم شریف و سرزمین عراق، تاریخی است و هرگز گسستنی نخواهد بود. در همه خانواده ها در ایران بخشی از خاک عراق به عنوان تربت کربلا وجود دارد. امسال در ایران با حمایت رهبر معظم انقلاب، علمای برجسته کشور و تمام ذاکرین اهل بیت توانستیم محرمی بسیار با شکوه اما مبتنی بر پروتکل ها را داشته باشیم.
تفاوت های محرم امسال با سال های گذشته
نمکی در ادامه اظهارکرد: روش برگزاری مراسم عزاداری محرم امسال توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی و تفاوت فاحش با سال های گذشته بیانگر مسائل بسیار مهمی بود. مقام معظم رهبری اثبات کردند که حفظ سلامت در طریقت و اعتقادات ما واجب و آسیب زدن به دیگران حرام است.
وی تاکید کرد: توانستیم با رعایت پروتکل های بهداشتی به گونه ای عمل کنیم که حداقل آسیب به مردم از نظر ویروس کرونا برسد. همانگونه که شما اشاره کردید، علیرغم عشق وافر همه زائران امام حسین(ع) برای برگزاری مراسم اربعین، امسال به اجبار باید به شیوه دیگری و زیارت از راه دور عمل کنیم.
باید ثابت کنیم که شیعیان و عاشقان حسین(ع) مترقی ترین افراد زمین هستند
وزیر بهداشت افزود: تعداد تخت های مورد نیاز و میزان مراقبت هایی که باید از زائران اربعین حسینی کنیم با قابلیت های موجود و اپیدمی دو کشور، قطعا می تواند زحمات ایران و عراق را چند برابر افزایش دهد. همانگونه که دوستانی در دنیا در عشاق الحسین داریم دشمنانی هم داریم که می خواهند از ما به عنوان افراد بسیار بی توجه به سلامت مردم، چهره زمخت و زشتی را به دنیا نشان دهند و همه باید ثابت کنیم که شیعیان و عاشقان امام حسین(ع) از مترقی ترین افراد روی زمین هستند.
نمکی تصریح کرد: در سال پاندمی کرونا شاید بهترین شیوه ابراز ارادت به امام حسین و حضرت ابوالفضل(ع)، شیوه های جدیدی باشد که تا کنون تجربه نکرده ایم. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و علما و اهل فرهنگ در ایران و عراق باید دور همدیگر جمع شوند تا روی شیوه عزاداری اربعین امسال برنامه ریزی مفصل تری کنیم.
لزوم تشکیل کمیته مشترک بین وزارت بهداشت ایران و عراق برای برگزاری مراسم از راه دور اربعین
وی افزود: خوشحالم که وزیر بهداشت عراق، آگاهی کاملی در خصوص احتمال شیوع بیماری کووید۱۹ و ضرورت رعایت پروتکل ها و کاهش مخاطرات را دارد. پیشنهاد مترقی و دلسوزانه دکتر حسن التمیمی – وزیر بهداشت عراق – در خصوص زیارت از راه دور اربعین حسینی در سال جاری برای مردم دو کشور ایران و عراق را ستایش می کنم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: لازم است کمیته ای مشترک بین وزارت بهداشت دو کشور برای برگزاری باشکوه مراسم عزاداری اربعین حسینی از راه دور تشکیل شود و بتوانیم به دنیا اثبات کنیم که هم عشق به امام حسین(ع) را در حد اعلا داریم و هم عشق به حفظ سلامت مردم و عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در حد بالا و اعلا را داریم و با همکاری دو کشور برای مبارزه جدی با کووید۱۹ تلاش می کنیم تا هرچه زودتر به مرحله مهار بیماری برسیم و در آینده نزدیک با برچیده شدن این بیماری دوباره به زیارت عتبات عالیات مشرف خواهیم شد.
ایران موفقیت های چشمگیری در مدیریت کرونا داشته است
در ادامه دکتر حسن التمیمی – وزیر بهداشت عراق- گفت: خیلی خوشحالم که خبرهای خوبی از ایران در مورد مدیریت کووید۱۹ و کاهش مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از این بیماری می شنوم. به طور مستمر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مورد مدیریت این بیماری را پیگیری و موفقیت چشمگیر ایران را مشاهده می کنیم و درس هایی در این زمینه گرفته ایم.
اقدامات عراق برای مدیریت کرونا
وی افزود: از ماه پنجم میلادی در وزارت بهداشت عراق ماموریت ویژه را آغاز کردیم و برنامه ریزی خاصی برای مدیریت کرونا داشتیم. در مورد فراهم کردن تخت های بیمارستانی به موفقیت های خوبی رسیده ایم همچنین ۵۰ آزمایشگاه تشخیص کووید۱۹ در عراق راه اندازی و ۴۰۰۰ دستگاه ونتیلاتور فراهم کردیم و داروهای خاصی که در مورد کووید۱۹ در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد را در عراق فراهم کردیم.
روزانه ۴۰۰۰ نفر در عراق به کووید۱۹ مبتلا می شوند
التمیمی یادآور شد: علیرغم همه چالش های بزرگی که در عراق با آنها روبرو هستیم و همه امور غیر از بازگشایی مدارس به حالت عادی بازگشته است اما روزانه به طور متوسط ۴۰۰۰ نفر در عراق به کووید۱۹ مبتلا می شوند. آمار بهبود یافتگان این بیماری در عراق ۷۷ درصد و میزان مرگ و میر بیماران در این کشور، ۱۰ درصد است و برنامه ویژه ای برای تامین واکسن کرونا داریم که اگر این واکسن مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گیرد، آن را حتما در عراق تامین خواهیم کرد.
وزیر بهداشت عراق در ادامه گفت: نمایندگان وزارت بهداشت عراق با نمایندگان وزارت بهداشت ایران به شکل روزانه در ارتباط هستند و از جمهوری اسلامی ایران، وزیر و معاونان وزیر بهداشت ایران به خاطر فراهم کردن اکسیژن برای عراق که یک مشکل جدی بود، تشکر ویژه می کنم و به مدیران وزارت بهداشت و شرکت های دارویی در عراق اعلام کردیم که حتما با ایران در ارتباط باشند تا داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز عراق را تامین کنند و به دلسوزی جمهوری اسلامی ایران در مورد حمایت از ملت عراق برای مقابله با همه گیری کرونا اطمینان دارم.
وی خاطرنشان کرد: در ماه محرم، با مشکلات بسیار زیادی در وزارت بهداشت عراق روبرو بودیم علیرغم اینکه مجالس عزاداری کاملا پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند اما در روز عاشورا وقتی دیدیم که میلیون ها عراقی در مراسم عزاداری شرکت کرده اند، در رعایت پروتکل های بهداشتی دچار مشکل شدیم.
التمیمی افزود: در مورد آگاه سازی شهروندان عراقی برای زیارت عتبات عالیات اقدامات خوبی انجام داده ایم. هر سال مشتاق بودیم و جای افتخار بود که در مراسم اربعین حسینی، از میلیون ها ایرانی و عاشقان امام حسین(ع) از سراسر جهان در عراق پذیرایی کنیم و این یک سنت هر ساله است که همیشه منتظر آن هستیم اما با توجه به حساسیت بیماری کووید۱۹ مشکلاتی داریم و حتی در مورد میلیون ها عراقی که برای زیارت به کربلا می روند، مشکلات جدی داریم.
امسال عزاداری اربعین از راه دور برگزار شود
وزیر بهداشت عراق تصریح کرد: یکی از موارد مهم گفت وگوی میان ما برنامه ریزی برای آگاهی بخشی به مردم ایران و عراق جهت زیارت از راه دور اربعین حسینی است. همه مردم استان های عراق آماده هستند که به کربلا بیایند و در حال حاضر با تمام توان در تلاش هستیم تا با شهروندان عراقی در ارتباط باشیم و از خدا می خواهیم این بیماری و همه گیری از کشورهای ما و کل جهان برچیده شود.
التمیمی یادآورشد: در مورد مقابله با کرونا و افزایش تعداد بیماران مبتلا به کووید۱۹ مشکلات جدی در عراق داریم. به رسانه ها در عراق، ضرورت آگاهی بخشی به شهروندان در مورد خطرات کووید۱۹ و لزوم زیارت از راه دور کربلا را اعلام کرده ایم. کاملا عشق حسینی و عشق زیارت عتبات عالیات را درک می کنیم و از خداوند می خواهیم که این بیماری به سرعت پایان بیابد تا در سال بعد به حالت طبیعی برگردیم.
تصمیم برای محدودیت زیارت عتبات عالیات بسیار تلخ است
وی در ادامه اظهارکرد: اطمینان دارم که وزیر بهداشت ایران نسبت به خطر کنونی بیماری کووید۱۹ کاملا آگاه است و تصمیم به اعمال محدودیت برای زیارت مستقیم و حضور فیزیکی در کربلای معلی و عتبات عالیات بسیار تلخ است اما برای حفاظت از زندگی و سلامت مسلمانان لازم است که با همکاری یکدیگر، اقدام پیشگیرانه ای جهت جلوگیری از انتشار بیماری کووید۱۹ در دو کشور انجام دهیم. همیشه به همکاری با جمهوری اسلامی ایران افتخار می کنیم.
به گزارش وبدا، وزیر بهداشت عراق ضمن تقدیر از حمایت های وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران از عراق گفت: از سوی خودم و مردم عراق از حمایت های همیشگی رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی ایران، ملت، دولت و وزارت بهداشت و نیروهای بهداشتی و درمانی جمهوری اسلامی ایران تشکر می کنیم.
منبع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.