×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 20 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
با پسماندهای عفونی کووید ۱۹ چه می‌کنند؟

دکتر مهدی حسینی‌زاده در خصوص نظارت بر دفع بهداشتی پسماندهای بیمارستانی به ویژه بیمارستان‌های دارای بخش ویژه بیماران کرونایی اظهار کرد: از زمان شیوع کروناویروس، پسماند عفونی بیمارستان‌های دارای بخش کرونایی به نحو چشمگیری افزایش یافته است به گونه‌ای که تمام پسماندهای تولیدی در این بخش‌ها عفونی قلمداد می‌شوند.

وی افزود: برخی مواقع حین انجام بی‌خطرسازی پسماندها، به دلیل افزایش شیفت‌های به کارگیری و فشار بالایی که دستگاه‌های بی‌خطرساز تحمل می‌کنند، ممکن است دستگاه‌ها به دلیل فنی از چرخه فعالیت خارج شوند که در این صورت بیمارستان‌ها تحت هیچ شرایطی اجازه خارج کردن پسماندهای عفونی را بدون بی‌خطر سازی ندارند.

حسینی‌زاده ادامه داد: با توجه به حساسیت پسماندهای عفونی بخش بیماران کووید ۱۹، همه بیمارستان‌ها مکلف شده‌اند شرایطی فراهم کنند تا در صورت خرابی دستگاه‌های بی‌خطرساز سریعا نسبت به رفع نقص و وارد مدار کردن دستگاه‌ها اقدام کنند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: بازرسان بهداشت محیط به صورت تشدید یافته عملکرد بیمارستان‌ها در زمینه بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی را بررسی می‌کنند و صحت عملکرد دستگاه‌ها و وضعیت عملکرد دستگاه ها نیز از طریق آزمون‌های روزانه، هفتگی و ماهانه پایش می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: با همه این اوصاف ممکن است حین انجام کار، دستگاهی دچار نقص شود که باید شرکت‌های پشتیبان برای رفع نقص مراجعه کنند. در این صورت، به هیچ وجه پسماند غیر بی‌خطرسازی نباید از بیمارستان خارج شود و بیمارستان باید نسبت به حفظ و نگهداری بهداشتی این پسماندها تا زمان جایگزینی و وارد مدار شدن دستگاه‌ها اقدام کند.

حسینی‌زاده بیان کرد: همچنین پسماندهای عفونی آزمایشگاه بیماری کووید ۱۹ تحت کنترل است و جمع‌آوری و انتقال این پسماند با دستگاه بی‌خطرساز بیمارستان تحت نظارت همکاران ما قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: از ابتدای اسفندماه تاکنون ۲ هزار و ۴۹۲ مورد بازدید بیمارستانی در زمینه بهداشت محیط بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تابعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز انجام شده است که ۱۴۳ مورد از این تعداد در زمینه وضعیت بی‌خطرسازی پسماندهای بیمارستانی بوده است.

حسینی‌زاده گفت: در مجموع از ابتدای اسفندماه تاکنون ۱۵ مورد نقص دستگاه بی‌خطرساز پسماند بیمارستانی مشاهده شده است که با پیگیری‌های انجام شده، رفع نقص نیز انجام شده است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: بر اساس ابلاغ مرکز بهداشت خوزستان، تمام بیمارستان‌ها و مراکز تولیدکننده پسماندهای عفونی مکلف به رعایت اصول بی‌خطرسازی دستگاه‌ها هستند و در صورتی که بازرسان مراکز بهداشت، تخلفی مشاهده کنند نسبت به اقدام قضایی و حقوقی مبادرت می‌کنند. البته در اکثر موارد نواقص کاربری دستگاه‌ها وجود داشته که رفع نقص انجام شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به خطرات ناشی از دفع غیربهداشتی یا بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی، تصریح کرد: پسماندهای عفونی تهدیداتی برای شهروندان به ویژه زباله‌گردان‌ها دارند و در صورتی که این پسماندها به صورت غیر بی‌خطرسازی شده یا غیربهداشتی دفع شوند، می‌توانند مشکلاتی از قبیل اقسام و انواع بیماری‌های خونی نگران‌کننده مانند هپاتیت برای شهروندان به ویژه زباله‌گردان‌ها ایجاد کنند.

حسینی‌زاده گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر نگرانی جدی در خصوص وجود ناقلین فاقد مشخصات بالینی کرونا وجود دارد، پسماندهای عمومی شهرها و روستاها هم حساسیت بیش از پیش خواهد داشت و تماس مستقیم زباله‌گردان با این پسماندها می‌تواند احتمال انتقال بیماری را افزایش دهد بنابراین انتظار می‌رود شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با جدیت موضوع جمع‌آوری بهنگام زباله‌ها و جلوگیری از فعالیت زباله‌گردها را در اولویت اقدامات خود قرار دهند.

وی به شناسایی و برخورد قضایی با یک انبار ضایعاتی تفکیک پسماند عفونی توسط مرکز بهداشت شرق اهواز اشاره و تاکید کرد: شهرداری اهواز و دیگر شهرداری‌ها باید در شرایط همه‌گیری بیماری کووید ۱۹، از فعالیت انبارهای ضایعاتی به طور جدی جلوگیری کنند. توقف فعالیت دوره‌گردان زباله منوط به تعطیلی این مراکز است که در این زمینه مراکز بهداشت در صورت عدم تمکین شهرداری‌ها اقدامات قانونی را انجام خواهند داد.

 

 

منبع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.