×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Monday, 27 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 13 خبر
استاندار خوزستان: برای سلامت مردم مجبور به اخذ تصمیمات سخت هستم

غلامرضا شریعتی شامگاه شنبه در گفت‌وگوی زنده با مردم در شبکه سیمای استانی خوزستان با اشاره به اینکه سلامت جامعه برای مجموعه مدیریت استان خط قرمز است، اظهارداشت: از مردم می‌خواهیم که به جز موارد ضروری از منازل خارج نشوند و اگر این هشدارها همچنان از سوی عده‌ای مورد بی توجهی قرار گیرد و بخواهند سلامت جامعه را به خطر بیندازند، با آنها برخورد خواهد شد.

وی خطاب به مسئولان دستگاه های اجرایی که دستورالعمل حضور ۵۰ درصدی کارکنان در ادارات را رعایت نمی‌کنند، افزود: اینگونه مدیران باید هرچه سریعتر در این رابطه تجدیدنظر کنند.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه همانطور که از مردم خواسته شده تا در شیوه زندگی خود اصلاحاتی را به وجود بیاورند، گفت: بر همین اساس نیز از مسئولانی که به این هشدارها بی‌توجهی می‌کنند، می‌خواهم تا در نحوه اعمال مدیریت خود نیز تجدید نظر کنند.

نماینده عالی دولت در استان خوزستان با بیان اینکه به عنوان یک پزشک، دلسوزانه از مردم می‌خواهم تا به رعایت هشدارها و توصیه‌های خود مراقبتی توجه کنند، افزود: محور اصلی مقابله با این ویروس مردم هستند و همانطور که بررسی‌ها نشان می‌دهد، کرونا یک بیماری جمعیتی است و اگر همه مردم با تلاشی که از خود نشان می دهند بتوانند از حضور در اجتماعات، مراسم و خیابان ها دوری کنند، حتما شکست داده خواهد شد.

وی تصریح کرد: مقابله با این ویروس نیاز به عزم همگانی دارد و تنها در این صورت می توان آن را شکست داد؛ بنابر این تاکید دارم تا مردم به مسافرت و دید و بازدید نروند و به جز موارد ضروری از خانه خارج نشوند.

استاندار خوزستان خطاب به مردم خوزستان بیان داشت: همانطور که آمارها نشان می دهد بیشترین گروه سنی که می تواند از این ویروس دچار آسیب شوند ، گروه سنی ۵۲ تا ۶۰ سال به بالا است و به همین خاطر ممکن است جوانانی که بی دلیل از خانه ها خارج می شوند باعث سرایت این بیماری به پدران و مادران خود شوند.

شریعتی تصریح کرد: با توجه به اینکه چهارشنبه‌سوری را در پیش داریم، از جوانان خواسته می شود با جدیت از ورود به اجتماعات خودداری کنند.

ادارات دولتی تعطیل نیستند

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه ادارات دولتی به هیچ وجه تعطیل نیستند افزود: در عین حال مدیران دستگاههای دولتی موظف به اجرای حضور شیفتی کارکنان خود یعنی یک روز در میان هستند و کارمندانی که حضورشان در ادارات ضروری نیست توسط مدیران ترخیص شوند.

شریعتی اضافه کرد: از فردا تمامی پایانه های مسافربری استان خوزستان و نیز راه آهن تعطیل خواهند بود و از ورود و خروج مسافر به داخل خوزستان ممانعت به عمل می آید و تمامی هایپر مارکتها و مراکز تجاری پر جمعیت باید تعطیل شوند و با افراد خاطی در این زمینه برخورد قاطع خواهد شد.

بجز اصناف ضروری همه صنوف خوزستان تعطیل هستند

استاندار خوزستان با مهم خواندن کنترل بیماری کرونا در استان گفت: به همین منظور از فردا بجز قصابی‌ها، نانوائی‌ها ، میوه فروشی‌هاو سوپر مارکتها تمامی صنوف تعطیل هستند و حق خدمات دهی را تا اطلاع بعدی ندارند و در صورت مشاهده موارد تخلف با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی گفت: صنوفی که تعطیل نشده اند ضروری و برای تامین مایحتاج مردم باید باز باشند و مردم پس از مراجعه به این صنوف هم ضمن رعایت فاصله از تجمع به شدت پرهیز کنند تا این زنجیره بیماری کرونا در استان هر چه سریعتر قطع و وضعیت به صورت عادی دربیاید.

سیر نزولی بیمارن چین بعد از ۲۲ روز آغاز شد

استاندار خوزستان با مقایسه روند ابتلای مردم چین به ویروس کرونا و اوج و سقوط این بیماری در کشور چین گفت: در این کشور تا ۲۲ روز روند ابتلای مردم سیر صعودی داشت و پس از آن سیر نزولی آن آغاز شد چرا که مردم با مسئولان در بحث خود قرنطینگی همراهی کردند و به این شکل روند نزولی آن آغاز شد.

شریعتی افزود: اما بعد از گذشت ۲۴ روز از مشاهده اولین مورد بیماری در ایران این روند همچنان در حال افزایش است و حتی پیک آن نسبت به روزهای قبل بسیار بیشتر شده است و در استان خوزستان نیز بعد از ۲۱ روز از مشاهده اولین مورد این روند همچنان رو به افزایش است.

وی به دیگر علتهای موفقیت مردم و مسئولان چین در کنترل بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی های صحیح و کارهای دقیقی که در رابطه با قرنطینه کردن بیماران، بیماریابی و درمان انجام شد، روند صعودی این بیماری را کاهشی کرد.

شریعتی همچنین با بیان اینکه در تاریخ ۲۸ بهمن امسال اولین مورد مبتلا به این ویروس در ایران شناسایی و گزارش شد، گفت: روند ابتلای این ویروس در ۲۲ روز اول این بیماری در ایران و کشور چین مورد مقایسه قرار گرفت تا با کار کارشناسی بهتری به مقابله با این ویروس بپردازیم.

استاندار خوزستان با اشاره به روند افزایش روزانه سندرم شدید تنفسی ناشی از ویروس کرونا گفت: در بازه زمانی ۱۱ تا ۲۱ اسفندماه امسال بیشترین بیماران مبتلا به این سندرم را در کشور و استان داشته ایم.

وی تصریح کرد: همه ساله پیک سندرم شدید تنفسی در استان خوزستان در اوایل پاییر(آبان ماه) و دیگری در اواخر زمستان و اوایل بهار قرار دارد.

استاندار خوزستان یادآور شد: در زمان پیک اول سندرم شدید تنفسی در استان، ویروس کرونا وجود نداشته اما در پیک دوم آن یعنی اسفندماه، شاهد بروز این بیماری در کشور و خوزستان هستیم.

روند پراکندگی ویروس کرونا در خوزستان

شریعتی همچنین با اشاره به روند پراکندگی ویروس کرونا گفت: در شهرهای دشت آزادگان، هویزه، حمیدیه، لالی، هفتکل، ایذه و آغاجاری تاکنون هیچگونه مورد مثبتی از ویروس کرونا گزارش نشده است اما در دیگر شهرهای استان مواردی بین یک تا ۲۰ مورد ثبت شده است.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه اندیمشک و شوشتر به دلیل نسبت جمعیت به دلیل داشتن تعداد بالای ابتلا به ویروس کرونا ۲ شهرستان قرمز استان محسوب می شوند، گفت: به نسبت جمعیتی تعیین شده، ابتلای این شهرها بسیار بالا است و شهرهای آبادان، شادگان، خرمشهر و اهواز به نسبت جمعیت بعد از آنها قرار دارند.

شریعتی یادآور شد: هندیجان و مسجدسلیمان به لحاظ درصد جمعتی شرایط متوسطی را دارند و دیگر شهرهای استان در ردیف های بعدی قرار دارند.

فراوانی ویروس کرونا در استان خوزستان

استاندار خوزستان با بیان اینکه تاکنون ۲۲۱ بیمار مثبت در استان خوزستان ثبت شده است، گفت: از زمان شیوع این بیماری تاکنون تعدادی از مراجعات و آزمایش های صورت گرفته مربوط به افرادی است که دچار سندرم تنفسی شدید بودند اما از بین آنها تنها آزمایش ۲۲۱ نفر آنها به ویروس کرونا مثبت شد.

وی به نمودار جنسیتی افراد مبتلا به ویروس کرونا در خوزستان اشاره کرد و افزود: از این افراد ۶۰ درصد از مرد و ۴۰درصد زن هستند.

شریعتی میانگین سنی مبتلایان به ویروس کرونا را ۵۲ سال عنوان کرد و افزود: ۵.۹ درصد از بیماران را سنین ۱۵ تا ۲۹ سال، ۲۴.۹ درصد دیگر را بین سنین ۳۰ تا ۴۴سال ، ۳۶.۲ درصد دیگر را ۴۵ تا ۵۹سال، ۲۴.۹ درصد از مبتلایان را بین ۶۰ تا ۷۴ سال و ۷.۷ درصد باقی مانده را ۷۵ سال به بالا تشکیل می دهند.

وی گفت: این در حالی است که یک مورد از این بیماران کودک زیر پنج سال بوده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.