×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۸ مهر , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Friday, 30 September , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 3 خبر
آخرین وضعیت همسان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

علی دهقان کیا در خصوص آخرین وضعیت بودجه همسان سازی حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی گفت: چندین بار با رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون اول رئیس جمهور مکاتبه انجام داده ایم و خواستار افزایش اعتبار در نظر گرفته شده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی هستیم.

وی گفت: چنانچه اعتبار لازم برای سال آینده اختصاص داده نشود، تعادل میان منابع مصارف سازمان از بین می‌رود به همین دلیل سازمان دچار مشکلات زیادی می‌شود و قطعاً مانند سایر صندوق‌ها ورشکسته خواهد شد.

دهقان کیا با اشاره به اینکه چنانچه ۹۰ هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی اختصاص داده شود بخشی از این اعتبار برای همسان سازی و بخشی نیز برای مصارف دیگر سرمایه گذاری خواهد شد، گفت: سال گذشته ۱۷ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان هزینه شد و امسال باید ۳۰ تا ۳۵ درصد بیشتر از این مبلغ هزینه کنیم در مجموع حدود ۲۶ تا ۲۷ هزار میلیارد تومان نیاز داریم و این در صورتی است که نخواهیم متناسب سازی جدیدی انجام دهیم.

وی تصریح کرد: اگر مبلغی به ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار قبلی اضافه نشود نمی‌توانیم از عهده هزینه‌های سازمان در بخش‌های مختلف بر بیاییم و قطعاً دچار مشکل خواهیم شد.

دهقان کیا افزود: از سازمان برنامه و بودجه انتظار داریم علاوه بر متناسب سازی، بخشی از بدهی تأمین اجتماعی را نیز پرداخت کند و حداقل بدهی جاری ماهیانه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تأمین اجتماعی را در بودجه ۱۴۰۰ در نظر بگیرد، در غیر این صورت منابع کاهش و مصارف افزایش پیدا می‌کند و طی دو سال آینده دچار معضل جدی خواهیم شد و جوابگوی بیمه شدگان و بازنشستگان نخواهیم بود.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران در خصوص برگزاری جلسات مُزد نیز گفت: قرار بود هفته گذشته شورای عالی مزد تشکیل جلسه دهد اما به دلیل تعطیلات دهه فجر، برگزاری این جلسات به هفته جاری موکول شده است.

وی در خصوص تعیین حداقل حقوق نیز گفت: در سال جاری سقف حقوق حداقل بگیران با ۳۰ سابقه دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد، در حالی که خود مسئولان حداقل هزینه خانوار را ۹ الی ۱۰ میلیون تومان اعلام کرده اند.

دهقان کیا افزود: انتظار داریم برای سال ۱۴۰۰ نیز بر اساس همان فرمول سبد هزینه خانوار که در سال ۹۹ تعیین شد و مورد موافقت قرار گرفت؛ سبد هزینه خانوار بازنشستگان تعیین شود که البته مورد موافقت اولیه نیز قرار گرفته است.

به گفته وی، سال گذشته ۴ میلیون و ۹۴۶ هزار تومان سبد هزینه خانوار تعیین شد که امسال بر همین اساس به بیش از ۸ میلیون تومان خواهد رسید.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران تأکید کرد: سبد خانوار در سال ۹۹ بر اساس پایین‌ترین ارقام تعیین شده بود و ما انتظار داریم سبد خانوار ۱۴۰۰ نیز بر همین اساس تعیین شود، چرا که کمتر از آن بازنشستگان را دچار مشکل می‌کند و ما نمی‌توانیم دیگر پاسخگوی بازنشستگان حداقل بگیر باشیم.

دهقان کیا با اشاره به اینکه در حال حاضر تفاوت زیادی میان حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری با تأمین اجتماعی وجود دارد، گفت: برای بازنشستگان کشوری سال گذشته دو بار همسان سازی حقوق انجام شد و بیش از ۵۰ درصد نیز پایه حقوقشان افزایش پیدا کرد در حالی که این اتفاق برای بازنشستگان تأمین اجتماعی رخ نداد و فاصله زیادی میان حقوق بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی وجود دارد به همین دلیل ما انتظار داریم دستمزدهای سال آینده این فاصله را جبران کند و همچنین اعتبار لازم برای همسان سازی مجدد حقوق بازنشستگان نیز به تأمین اجتماعی اختصاص پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه به شدت تحت فشار هستیم، گفت: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند. ما نیز به دنبال مذاکرات لازم برای افزایش حقوق و جبران فاصله میان دستمزدهای صندوق‌های مختلف بازنشستگی هستیم تا شاید بتوانیم کمی از مشکلات بازنشستگان را کاهش دهیم.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران گفت: در حال حاضر شرایط برای زندگی بازنشستگان تأمین اجتماعی بسیار سخت است، چرا که درصد بالایی از آنها حداقل بگیر و مستأجر هستند و این افراد فقط به زنده بودن فکر می‌کنند، نه زندگی کردن.

دهقان کیا تأکید کرد: امیدواریم تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.

 

منبع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.