×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Wednesday, 6 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 8 خبر
آلودگی هوای ۹ شهر خوزستان

بر اساس گزارش سامانه پایش کیفی هوای کشور در ساعت ۱۰ روز چهارشنبه، آبادان با شاخص ۵۰۰ در شرایط خطرناک قرار دارد. شاخص هوای اهواز ۱۶۰، سوسنگرد ۱۵۳ و شادگان ۱۵۲ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها و شاخص ماهشهر ۱۴۴، حمیدیه ۱۳۲، شوشتر ۱۲۱، هندیجان ۱۱۸ و اندیمشک ۱۱۱ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است. همچنین شاخص دزفول ۸۰، بهبهان ۷۴، ایذه ۶۳، گتوند ۶۵ و بندر امام ۶۸ در شرایط قابل قبول است.
مسئول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: شرایط گرد و غبار در تعدادی از شهرهای خوزستان از اواخر دیروز آغاز شده و تا امروز ادامه داشته است.
علیرضا آذریان درباره وضعیت هوای آبادان توضیح داد: با توجه به اینکه شرایط گرد و غبار و کاهش میدان دید در همه نقاط شهرستان آبادان از سوی هواشناسی گزارش نشده، به نظر می‌رسد افزایش گرد و غبار به صورت مقطعی در اطراف ایستگاه سنجش هوا رخ داده و مربوط به همه نقاط شهرستان نباشد.
به گفته وی، گاهی شرایط خاصی که در اطراف ایستگاه‌های سنجش هوا رخ می دهد می تواند باعث افزایش شاخص آلایندگی در آن منطقه شود.
وی افزود: در اهواز و ماهشهر و شهرهای صنعتی، آلودگی هوا بیشتر ناشی ذرات غبار با اندازه ۲.۵ میکرون است که ناشی از خودروها و آلودگی صنعتی است.
بر اساس این گزارش، روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست نیز میزان گرد و غبار در ساعت ۱۱ امروز (چهارشنبه) در سوسنگرد ۲۸۱ میکروگرم برمترمکعب و در اهواز ۱۷۳ میکروگرم برمترمکعب است.
AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می رود و نشان می‌دهد که هوای اطراف چقدر تمیز یا آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی داشته باشد. این شاخص بر اثراتی متمرکز است که ممکن است افراد چند ساعت یا چند روز بعد از تنفس در این هوا با آنها روبه رو شوند.
بر اساس این شاخص، صفر تا ۵۰ هوا در شرایط پاک؛ ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در شرایط هوای سالم و کیفیت هوا قابل قبول؛ ۱۵۰ تا ۱۰۱ ناسالم برای گروه‌های حساس؛ ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط هوای ناسالم برای همه گروه‌ها (۱۵۱-۲۰۰)؛ ۲۰۱ تا ۳۰۰ شرایط هوای بسیار ناسالم (۲۰۱-۳۰۰)؛ ۳۰۰ تا ۵۰۰ شرایط هوای خطرناک و وضعیت اضطراری هشدار بهداشتی است که همه افراد ممکن است دچار پیامدهای بهداشتی وخیم شوند.
همچنین پدیده شرجی از اوایل هفته خوزستان را فرا گرفته و در برخی نقاط استان  از مرز ۸۰ درصد عبور کرده است.
بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی بیشترین میزان رطوبت ۲۴ ساعت گذشته استان در آبادان با ۸۷ درصد گزارش شده و میزان رطوبت در شادگان ۸۵ درصد، بندر ماهشهر ۸۴ درصد، هندیجان ۸۰ درصد، کشاورزی اهواز ۷۱ درصد، اهواز ۶۸ درصد، صفی آباد دزفول و گتوند ۶۱ درصد، بستان ۵۶ درصد، بهبهان ۵۴ درصد و شوش ۵۰ درصد ثبت شده است.
تا اوایل هفته آینده نیز به دلیل جریانات جنوبی جوی، افزایش رطوبت و شرجی در مناطق جنوبی، غربی و مرکزی قابل انتظار است و تا پایان هفته به ویژه امروز ضرایب بالای ناپایداری سبب رگبار پراکنده، رعد و برق و تندبادهای لحظه‌ای در مناطق شمالی، شرقی و ارتفاعات استان و احتمال برخاستن گرد و خاک محلی و موقتی در برخی نقاط استان به صورت نقطه ای خواهد شد.
منبع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.