×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۹ فروردین , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Wednesday, 29 March , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 5 خبر
اجرای بزرگ‌ترین طرح نفتی کشور با وجود تحریم‌ها/ انبارهای نفتی خوزستان در حد انفجار بیروت نیستند

احمد محمدی امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر دشمنان ایران، سخت‌ترین تحریم‌ها و شرایط را برای کشور به وجود آورده‌اند و تمام راه‌هایی که می‌توانستند برای توقف و نابودی کشور استفاده کنند را امتحان کرده‌اند تا ایران نتواند کاری انجام دهد اما در این زمینه هرگز موفق نبوده‌اند.
وی با بیان اینکه در همه دوره‌های تحریم، پیکان حملات تحریم‌ها به سمت نفت و مشتقات نفتی بوده است، افزود: صنعت نفت یک صنعت بین‌المللی است؛ در این صنعت در گذشته وابستگی‌هایی به کشورهای دیگر داشتیم اما اکنون حدود ۸۰ درصد کالا و مواد مورد نیاز صنعت نفت را درون کشور تامین و مصرف می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به طرح جمع‌آوری فلرهای نفتی در خوزستان تصریح کرد: تا قبل از انقلاب، حدود ۸۰ درصد از گازهای همراه نفت سوزانده می‌شد اما از دهه ۷۰، طرح‌هایی برای جمع‌آوری گازهای مشعل در مناطق مختلف خوزستان اجرایی شد. اکنون ۸۰ درصد از گازهای همراه نفت جمع‌آوری می‌شود و باقیمانده آن می‌سوزد.
محمدی گفت: به هیچ وجه دوست نداریم هیچ گازی فلر شود و بسوزد زیرا این گازهای مشعل، دارای ارزش حرارتی و ارزش تبدیل به محصول بسیار بالایی هستند و می‌توان از آن‌ها به عنوان خوراک پالایشگاه‌ها استفاده کرد.
وی با بیان اینکه حدود ۲۰ درصد از گازهای همراه نفت در مناطق نفتخیز خوزستان سوزانده می‌شود، افزود: برای جمع‌آوری این ۲۰ درصد باقیمانده، طرح‌های مهمی تعریف شده است که یکی از آن‌ها احداث پالایشگاه بید بلند ۲ است.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: این پالایشگاه یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های گاز جهان و بزرگ‌ترین پالایشگاه گاز منطقه است و روزانه می‌تواند ۲ میلیارد فوت مکعب گاز را جمع‌آوری و فرآورش کند. این پالایشگاه که در نزدیکی بهبهان در حال ساخت است، در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.
محمدی بیان کرد: در راستای جمع‌آوری گازهای همراه نفت در سال ۹۷، دو قرارداد با هلدینگ خلیج فارس امضا شد تا گازهای شرق استان خوزستان تا منطقه رامشیر را جمع‌آوری کند و به عنوان خوراک به سمت پالایشگاه بید بلند خلیج فارس ارسال کند. این کار در قالب ۲۸ پروژه تعریف شد که حدود هشت پروژه از آن آغاز شده است.
وی گفت: همچنین قراردادی با پتروشیمی مارون منعقد شده تا گازهای مرکز خوزستان را جمع‌آوری کند. برای این کار نیز هشت پروژه تعریف شده است که در حال انجام مراحل کار هستند و اجرایی خواهند شد.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ادامه داد: برای شمال خوزستان نیز با شرکت پتروپالایش بختیاری در حال امضای قراردادی هستیم که اگر آن طرح نیز به سرانجام برسد با اجرای همه این طرح‌ها، در حدود دو سال و نیم آینده ۹۰ تا ۹۵ درصد گازهای مشعل خوزستان جمع‌آوری می شود.
محمدی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص حادثه انفجار انبارهای نفتی در بیروت و احتمال وقوع حادثه‌ای مشابه آن در استان خوزستان با توجه به وجود انبارهای نفتی در استان گفت: ۱۱۲ سال است که در خوزستان صنعت نفت داریم؛ این صنعت، یک صنعت پیچیده و در عین حال پر ریسک است زیرا در این صنعت به جنگ طبیعت می‌رویم.
وی با بیان اینکه جنس انفجار بیروت با انفجار نفت قابل قیاس نیست، تصریح کرد: تاکنون پیش نیامده که حادثه عجیبی در زمینه انفجارهای نفتی آن هم در ابعادی که در بیروت رخ داد، در خوزستان رخ دهد زیرا حداکثر سختگیری در رعایت موارد HSE و ایمنی در همه مراحل تولید نفت انجام می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ادامه داد: انبارهای عظیم نفتی در خوزستان وجود ندارد که بخواهیم به آن شکلی که در بیروت انفجار رخ داد، شاهد انفجار باشیم اما باید هوشیار باشیم.
وی افزود: یک سری واحدهای بهره‌برداری و کارخانه‌های فرآورشی نفت وجود دارد که حداکثر مراقبت‌های ایمنی و الزامات HSE از مخازنی که در آن‌ها نفت وجود دارد، انجام می‌شود.
محمدی بیان کرد: باید در این زمینه هوشیار بود زیرا ایمنی، یک مساله صفر و یکی است و اگر به صورت صددرصدی رعایت نشود، ممکن است شاهد حادثه باشیم. همه تلاش ما این است که همیشه در ایمنی، صددرصد باشیم اما گاه نواقصی نیز وجود دارد که برای رفع آن‌ها تلاش می کنیم.
وی با اشاره به بومی‌سازی تجهیزات صنعت نفت گفت: بخش عمده‌ای از تجهیزات صنعت نفت، قدیمی و فرسوده هستند و باید نوسازی شوند. به واسطه تحریم‌ها گاه ممکن بود به واسطه یک قطعه، کار تولید لنگ شود اما با تلاش انجام‌شده در بومی‌سازی قطعات، بخش قابل توجهی از تجهیزات پیچیده صنعت نفت در داخل ساخته می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب بیان کرد: نفت یک صنعت ملی است و باید همه کشور از آن منتفع شوند. در این زمینه اما باید این مساله نیز مد نظر باشد که اگر نفتی در خوزستان تولید می‌شود، باید مسئولیت‌های اجتماعی آن نیز در راس مسائل، مورد توجه قرار بگیرد زیرا توسعه زمانی صورت می‌گیرد که سه مولفه اشتغال، انتفاع اقتصادی و محیط زیست منطقه به صورت همزمان مورد توجه قرار بگیرند.
محمدی با بیان اینکه برخی از مدیران کم‌کاری‌های خود را به دوش نفت می‌اندازند و می‌گویند نفت مقصر مشکلات است، افزود: در زمان‌هایی بنا به دلایلی بخشی از این سه مولفه مورد توجه قرار نگرفته است و باعث شده تا از توسعه پایدار عقب بمانیم.
وی با بیان اینکه حجم نقدیگی در کل کشور کاهش یافته است و همه بخش‌های دولتی درگیر مشکلات هستند، گفت: شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ۵۹ دکل آماده به کار در ملی حفاری دارد که از این تعداد، سالانه حدود ۴۰ دکل در مناطق نفتخیز فعالیت دارند. در حال حاضر حدود ۴۷ دکل در مناطق نفت خیز در حال فعالیت هستند و ۹۰ درصد از این دکل‌ها مربوط به شرکت ملی حفاری است.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ادامه داد: هیچ دکل حفاری را تعطیل نکرده‌ایم و حتی بیش از وضعیت میانگین، این دکل‌ها در حال فعالیت در مناطق نفتخیز هستند.
محمدی در خصوص آخرین وضعیت طرح ۲۸ مخزن اظهار کرد: با وجود تحریم‌ها و همه مشکلات، صنعت نفت بزرگ‌ترین طرح بعد از انقلاب را در مناطق نفتخیز با اجرای طرح ۲۸ مخزن اجرا کرده است. در این طرح که دارای ۲۷ بسته قراردادی است، تاکنون وضعیت ۱۹ قرارداد مشخص و ۱۷ قرارداد امضا شده است. از این ۱۷ قرارداد، شش قرارداد کار خود را از سال ۹۷ آغاز کرده‌اند و ۱۱ قرارداد دیگر نیز اخیرا کار خود را آغاز کردند.
وی افزود: در این طرح‌ها تاکنون حدود ۱.۵ میلیارد یورو قرارداد منعقد شده است تا شاهد اجرای طرح‌ها در قالب طرح ۲۸ مخزن در مناطق نفتخیز جنوب باشیم.
منبع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.